Belépés
Elfelejtettem a jelszavamat

Nizza I.

2025-03-23
Paris-Nice 2025 - 7. szakasz

Nagyjából tavaly novemberben döntöttük el Zsófival, hogy valamikor tavasszal csinálnánk egy pár napos túrát valamelyik nagyobb körversenyre. Először az Itzulia volt célkeresztben, a Dina Marcival felálló Euskaltel egy rettentő vonzó opció lett volna számomra. A repülőjegy viszont nagyon drága volt azon a héten Bilbaóba, barcelonai vagy valenciai átszállással egy Ryanair+Vuelling párosítás is jóval 300 ezer forint fölött jött volna ki kettőnknek, így ezt a lehetőséget végül fájó szívvel, de elvetettük. Ezután a Volta a Catalunyára gondoltunk, az a hét viszont munkahelyi elfoglaltság miatt volt Zsófinak erősen kérdőjeles. Így végül egy harmadik lehetőség mellett döntöttünk.

Nizza azóta mozgatta a fantáziánkat, amióta a Wizzair heti több közvetlen járatot is üzemeltet Budapest és a Côte d'Azur fővárosa között. Először csak az utolsó nizzai szakaszra gondoltam, de miután hivatalos lett a Paris-Nice útvonala, nagy örömmel konstatáltam, hogy két egymást követő napon is érinti a mezőny a várost. Jeleztük a terveinket Szabinak, aki szerencsére egyből igent mondott a túránkra és rögtön csatlakozott is hozzánk. Néhány nap múlva megvettük a repülőjegyeket, lefoglaltuk a szállást, majd heteken keresztül nagy izgalommal nézegettem a rajtlistát, került-e fel rá újabb név. Abban kezdettől fogva biztosak lehettünk, hogy nagyon erős mezőnyre számíthatunk a versenyen.

Zsófival pénteken reggel indultunk útnak Budapestről, majd kora délután landolt a gépünk Nizzában. A szállás átvétele után gyorsan bevásároltunk, haraptunk valamit, majd a szemerkélő eső ellenére is úgy döntöttünk, legalább egy kicsit körbenézünk a környéken. Először a város főtere, a Place Masséna volt a célunk.

Place MassénaFontaine du SoleilEzután lementünk a híres partmenti sétányra. A Promenada des Anglais 7 kilométer hosszan kanyarog végig a városon át a Földközi-tenger partján. Sajnos viharos szél fogadott minket.
A Földközi-tenger a zordabb arcát mutatta meg nekünk ezúttal, szegény pálmafák csak úgy hajladoztak a nagy szélben.
A dühöngő tengerNizza, mi így is szeretünkJacques Chirac elnök szobraA séta közben megtaláltuk a másnapi rajt helyszínét. Otthon csak annyit sikerült kihámoznunk az itinerből, hogy a kikötőtől nyugatra, valahol a Promenade des Anglais-n indul majd útnak a peloton.

Majd megtaláltuk a Cité de Tourt, a kedvenc játszóterünket felnőtteknek.Igazán szép bringák voltak kiállítva.
Trek MadoneA Bianchi pedig az egyik személyes kedvencemBoutique oficielleBezsákoltunk egy Skodás sapkát és egy EF tollat, majd Zsófi elindult kedvenc kerékpárversenyekhez kapcsolódó elfoglaltsága felé: gumicukrot kellett szereznünk!És sikerrel jártunk!Nagyjából ekkor írt Szabi, hogy leszállt a gépe és éppen várja a villamost, így Zsófival elindultunk a Boulevard Victor Hugo irányába, ahol a találkozót megbeszéltük. Miután összeszedtük Szabit és lecuccolt a szálláson, beültünk egy a szálláshoz közeli mexikói étterembe vacsorázni.

Cevichét ettünk, én életemben másodszor, nagyon finom volt.
Majd néhány sör elfogyasztása közben és után átbeszéltük a másnapi terveket, mielőtt mindannyian nyugovóra tértünk volna.A szombati szakaszon a szervezők a zord időjárás miatt rövidítettek és kivették szinte az összes hágót, hogy ne kelljen szegény versenyzőknek lejtőzniük a csúszós utakon. Egyedül az Auron városából induló utolsó kaptató maradt benn az útvonalban. Ennek a hírnek nagyon nem örültünk, számunkra mégis volt egy apró pozitívuma: másfél órával később rajtoltak el a srácok, így legalább megúsztuk a korán kelést.

Mivel nagyon zord időt jósoltak szombatra, előző este még úgy gondoltuk, a szakasz előtti vadászgatásunk a rossz körülményekre való tekintettel ezúttal elmarad. Reggel viszont ugyan viharos szél fújt, de eső nem esett. Sőt, néha még a nap is kisütött, így úgy döntöttünk, sétáljunk csak ki időben a rajthoz, aztán lesz ami lesz. Jó döntés volt!

Tudi meg is csodálta első francia versenyének rajtjátMajd megnézte magának jól a tengert isSzegény Zsófit viszont kevés híján elfújta a szélMajd bementünk a tegnap délután már megismert játszóterünkre.Művészmérnök barátom, miután szerzett Zsófinak gumicukrot.Elkezdődött közben a csapatbemutató. Csak a hangokat kellett követnünk és nagyon könnyen megtaláltuk a színpadot. Elsőként a Caja-Rural csapatot szólították.Jakub Otrubát és Iúri Leitãót is megpróbáltam elkapni egy fotóra, de nem jártam sikerrel.
Ezután érkezett a Cofidis a színpadra, ők mindössze hárman maradtak csak versenyben.Megpróbáltam elkapni Sergio Samitiert, a Murias-Euskadi egykori versenyzőjét, de vele sem jártam sikerrel.Majd érkezett a DSM csapat, vagyis új nevükön a Picnic. Utóbbit még szokni kell.Az egykori Roubaix győztes John Degenkolb lett volna a célom, de miután vele sem jártam sikerrel, úgy döntöttünk, inkább kövessük a színpadról leguruló versenyzőket a csapatbuszokig, ott jobbak lesznek az esélyek.Owain Doull érkezik a prezentációraMatevž Govekar érkezik a prezentációraNehéz dolgunk nem volt, csak a kordont kellett követnünk és hamarosan meg is találtuk a csapatok buszait.Alexander Kristoff készülődik
Mint szabálykövető magyar állampolgár, a kordon mögött vártam, egy darabig legalábbis.Majd látva a francia szurkolók beleszarását - alkottunk egy új szakszót a nizzaikakra: francolasz -, a csibész magyar természetesen talált egy rövidebb utat, és voilá, nem is volt olyan nehéz bejutni a kordon mögé. Részemről kezdődhetett a buli!A prezentáció felé tartó Movistarosokkal nem jártam sikerrel.Matteo Trentin, miközben meghallja, hogy egy félkegyelmű azt kiabálja, Matteóóóóó Trentiiiiiiin. De ő sem állt meg sajnos.Érkezett aztán Michael Matthews, és végre megtört a jég!Majd jött Adrien Petit. Adrien Petit, tu es grand!Aztán az Astana busza mellett megláttam Alexander Vinokurovot, aki viszont Lisszabon után másodszor is bement előlem a buszba. Vino-Tamás 2-0.

Jöttek viszont az Astanás versenyzők, elsőként Harold Tejada.Majd egy nagy futás kezdődött.

Ami végül sikerrel járt. A nagyfőnök fia, Nicolas Vinokurov.Nils Politt és João Almeida mennek a bemutató felé.Tobias FossAnthony TurgisEkkor már csak 15 perc volt hátra a rajtig. Jonas Abrahamsent az utolsó utáni pillanatban kaptam el egy fotóra, a háttérben bizonyos Thor Hushovd mosolyog.Nagy bánatomra Kristoffot nem volt időnk megvárni, elindultunk mi is a rajt felé helyet keresni magunknak az út mellett. Szerencsére gyorsan sikerrel jártunk.Majd néhány perc múlva elrajtolt a verseny.Ugyanez videón.

Ezután beültünk egy közeli helyre ebédelni. Ebéd után pedig sétáltunk egy erős fél órát, hogy megnézzük a város egyik számomra legmeglepőbb nevezetességét, a Cathédrale Saint-Nicolast.

Cathédrale Saint-Nicolas
Miután a 19. században már nagy számú orosz kisebbség élt Nizza városában, egyre gyakrabban felmerült az a vágyuk, hogy a közösség számára épüljön egy ortodox templom, anyagi okokból azonban mindez sokáig csak vágy maradt. II. Sándor cár fia, Nyikoláj Alekszandrovics cárevics 1865-ben egy zarándokúton vett részt, Róma lett volna az úti célja, út közben azonban megbetegedett és Nizzában meghalt. Ezután apja építtetett fia emlékére egy mauzóleumot, ami jelenleg a templom kertjében található.

Nyikoláj Alekszandrovics cárevics mauzóleumaNyikoláj Alekszandrovics szobra a katedrális kertjébenA katedrálist évekkel később maga Sándor cár kezdte el építtetni fia emlékére, de végül csak a halála után fejezte be utódja, II. Miklós, akit később kivégeztek a bolsevikok. Lenin hatalomra kerülése után aztán rövid idő alatt megduplázódott a nizzai orosz közösség létszáma, a Cathédrale Saint-Nicolas pedig az orosz emigráció fontos közösségi terévé vált a következő évtizedekben. Jelenleg a telek és az épület az orosz állam tulajdona, a Cathédrale Saint-Nicolas pedig a legnagyobb ortodox katedrális Nyugat-Európában. Mindez egy nagyon érdekes kis filmből derült ki, ahol a pópa és a közösség tagjai meséltek a múltjukról és a jelenükről.

Cathédrale Saint-Nicolas

A katedrális után tettünk egy újabb erős fél órás sétát, hogy meglátogassuk a környék egyik igen híres egykori orosz lakójának a gyűjteményét. Moise Zaharovics Sagalov orosz-zsidó származású festőművész 1887-ben született Oroszországban. 1910-ig Szentpéterváron élt, ahol zsidók csak engedéllyel tartózkodhattak abban az időben. Aztán a sok megaláztatás után Páriszba költözött, majd miután a bolsevikok megfosztották orosz állampolgárságától, 1922 és 1937 között másfél évtizeden át hontalanként tengődött. Miután szerencsétlen végre nagy nehezen megkapta a francia állampolgárságot, a náci megszállás után újra menekülnie kellett az országból, élt többek között Spanyolországban, Portugáliában és az USA-ban is ezekben a vészterhes években, majd 1946-ban újra és utoljára is visszatért Franciaországba. 1949-ben telepedett le a francia riviérán Saint-Paul-de-Vence városában, ahol 1985-ben bekövetkezett haláláig élt.

Ha a Moise Zaharovics Sagalov név nem lenne ismerős, az nem a véletlen műve, emberünk ugyanis Marc Chagall néven vált világhírű festőművésszé. Úti célunk ezen a délutánon a Musée National Marc Chagall volt.
Chagall -  Ábrahám és a három angyalChagall - Ábrahám és a három angyal
A bejáratnál rögtön egy nagyon kellemes meglepetés fogadott minket. A tárlat néhány szobája ugyanis felújítás miatt zárva tartott, de emiatt a belépőért nem kértek pénzt, így ingyen bemehettünk megnézni a kiállítást. Nagyra értékeltem a franciák korrekt hozzáállását!

Chagall - Izsák feláldozása
Egész napra viharokat jósoltak Nizzában, de mindez délelőtt szerencsére elkerült minket. Miután viszont a múzeumhoz megérkeztünk, rögtön lecsapott a vihar és szakadni kezdett az eső. Valószínűleg emiatt, de a látogatók eleinte erősen foghíjas létszáma hamar hatalmas tömeggé terebélyesedett, ami sokat levont az egyébként remek tárlat élvezeti értékéből.

Chagall - Jákob álma
A tárlat nagyobbik része Chagall 1960 és 1966 között készült, a bibliai ószövetség ihlette festményeit mutatta be. A képek megértéséhez nem ártott ismerni a művész élettörténetét és személyes exodusát: szülőföldjéről új választott hazájába menekült, majd újabb évtizednyi kényszerű vándorlás után másodszor is visszatérhetett ugyanoda, hogy legalább hosszú élete utolsó évtizedeit nyugalomban és békességben tölthesse.

Chagall - Ádám és Éva kiűzetése a paradicsomból
Ami nekem, laikusnak rögtön feltűnt: az élénk, vibráló színekkel megfestett, mégis nyomasztó képek sora. Chagall életének első 50 évében nem sok boldogságot adott neki a sors, személyes, fentebb röviden leírt exodusa mellett ráadásul imádott felesége, Bella 1944-ben meghalt, ami csak fokozta a depresszióját.

Chagall - Mózes vizet fakaszt a sziklából
Egy nagyon szomorkás, melankolikus séta volt számomra a Chagall múzeum végigjárása, lélekben azonban sokat gazdagodva jöttünk ki 2 óra után a múzeum ajtaján.

Chagall - Jákob harca az angyallal

Ráadásul a vihar is alábbhagyott egy rövid időre, így volt lehetőségünk gyorsan visszaszaladnunk a szállásra anélkül, hogy ronggyá áztunk volna. Az élet apró örömei.

Chagall - Mózes és az égő csipkebokor
Kicsit bővebben Chagallról
https://ectopolis.hu/kepzomuveszet/a-biblia-olyan-mint-a-termeszet-kisugarzasa-marc-chagall-es-a-szentiras-titkai/

Gyorsan visszaszaladtunk a szállásra, elintéztük a bevásárlást, majd miután végeztünk mindennel, ismét leszakadt az ég. Este a vacsora után néhány sör mellett átbeszéltük az aznapi élményeinket és a másnapi terveinket, majd a péntek estével ellentétben ezúttal pofátlanul korán bezuhantunk az ágyba mindhárman. Volt mit kipihennünk másnap reggelig, egészen remek napunk volt!

Hozzászólások (0)