A vasárnapi második szakaszon két lehetséges uti cél közül lehetett választanunk: Sintra vagy Cascais. Sintra nagyon vonzott a középkori mór vára és a számtalan csodaszép palotája miatt. A Castelo dos Mouros viszont önmagában is egy egész napos program lett volna. Ha az ember emellé megnézné a Palácio Penát és a város többi nevezetességét is, úgy két napba is bajosan lehetett volna mindent besűríteni. Így végül abban maradtunk, vasárnap menjünk el Cascaisba megnézni a rajtot, Sintrára és a Castelo dos Mourosra pedig szánjuk rá teljes egészében a hétfői napunkat.
Cascais egy nagyjából 200 ezer lakosú városka az Atlanti-óceán partján, vonattal nagyjából 40 percre Lisszabontól. Évszázadokon keresztül egy jelentéktelen halászfalu volt csupán, a 19. század végén viszont a portugál királyi család úgy döntött, Cascaisban és a vele szomszédos Estorilban építi fel a nyári rezidenciáját. Néhány év alatt a két település rengeteget gazdagodott a hirtelen rájuk irányuló figyelemből és profitált abból, hogy rengeteg nagyon fontos és nagyon gazdag ember hirtelen itt akarta elkölteni a pénzét. Estorilnak magyar vonatkozása is van, Horthy Miklós itt töltötte életének utolsó éveit és írta meg az emlékiratait. Az egykori Horthy-villa épülete manapság óvodaként működik.
Ezúttal nem ötleteltem feleslegesen alternatív útvonalakon, mint a korábbi napokon. Reggel metróval elmentünk a Cais do Sodré vasútállomáshoz, felszálltunk ugyanarra a vonatra, amivel már kétszer is eljutottunk Belémbe, majd nagyjából 40 pernyi zötykölődés után megérkeztünk Cascaisba. Nagyjából csak mi indultunk útnak a Vuelta miatt, az utasok döntő többsége a strandra igyekezett. Választási lehetőségük volt bőven, Lisszabont elhagyva gyakorlatilag végig az óceán partján zakatolt végig a vonat.
Cascaisba megérkezve beültünk az állomás közelében egy kávéra, közben még egyszer átnéztem, amit előző este csak nagyon felületesen tudtam megtenni: merre kellene elindulnunk a rajthoz. A korábban tapasztalt mediterrán kókányolással ellentétben itt pontos GPS koordináták adták meg a rajt pontos helyét, úgy gondoltam, ezúttal könnyű dolgunk lesz odatalálni. Morgan Freeman mondaná minderre: de nem úgy lett. Mondanom sem kell, a luzitánok egy tök másik helyszínt adtak meg, mint ahonnan végül később elrajtolt a mezőny. Vuelta, én így szeretlek!
Elindultunk az Avenida da República irányába, de végül csak a Praça 5 de Outubro, vagyis az Október 5-e térig jutottunk el, aminek a közelében meghallottam Juan Mari Guajardo hangját. Emberünk nem csak a Vueltán, hanem az összes nagyobb spanyol versenyen a helyszíni műsorvezető nagyjából 15 éve, szerintem az évek alatt többször hallottam a hangját a közvetítésekben, mint Philip Anselmóét a Panterából. Elindultunk a hang irányába. Equipo Euskalteeeeel-Euskadiiiiiii, üvöltötte a kopasz, majd sikeresen megérkeztünk a csapatbemutató helyszínére éppen akkor, amikor az Euskaltelesek levonultak a színpadról.
Mi érkezünk, az Euskaltel távozikHa már így alakult, maradtunk és megnéztük a prezentációt. Az Euskaltel után jött a DSM
Education First, a portugál bajnoki mezben Rui Costa
Lotto
Emberünk Eduardo Sepulveda miatt jött, egyenesen Argentínából. Tiszteletem érte!
Tudi megnézte az Astanát
És a Kern-Pharmát és Urko Berradét
Israel
Bahrain
Majd Mikel Landa vezetésével megérkezett a Quick-Step
A Quick-Step tirexe ezúttal is vidáman ijesztgette a népet. Itt éppen Kamil Gradek az áldozat a Bahrainből.
Landa itt éppen azt magyarázza Juan Mari Guajardónak, nem kell beszarni tőle, a jószág nem igazi
Ezután Quintana vezetésével érkezett a Movistar
O’Connor és az AG2R
Roglic és a Bora
Jayco
Érkeznek az Ineos versenyzői. Laurens de Plus beszél korábbi csapattársával, Primoz Rogliccal.
Groupama-FDJ, a hegyi trikós Stefan Küng
Majd nagy örömömre megérkezett Valter Attila és a Visma
Tessék szépen mosolyogni a kamerának
Visma
Miután lement a színpadról a címvédő Sepp Kuss és csapata, véget ért a prezentáció. Mi úgy gondoltuk, ezután elindulunk az Avenida da República irányába és megkeressük a rajt pontos helyszínét. Ez egészen addig tűnt jó ötletnek, amíg el nem kezdtek velünk szemben jönni a versenyzők. Először csak egy-kettő, majd szépen sorban mindenki az ellenkező irányba indult el. Kálmán bácsi klasszikusa jutott eszembe rögtön.
Át lettünk verve, a büdösúristenitneki!
Elindultunk így mi is az ellenkező irányba, amerre a versenyzők tartottak. A gond csak az volt, hogy a rajthoz vezető út jó érzékkel le volt kordonozva. Oké, visszaszaladtunk nagyjából 100 métert, ahol át tudtuk szenvedni magunkat az út másik oldalára, majd rohanás keresztül az egyébként gyönyörű Október 5-e téren, lépcsőn fel, lépcsőn le, miközben hallottuk Juan Mari hangját, aki eközben elrajtoltatta a mezőnyt.
Végül a mezőny végét legalább sikerült elérnünk egy jó nagy rohanás utánJon Aberasturi és Rigoberto Urán
A nagy sietség után ránk fért némi frissítés
Majd beültünk ebédelni. Mit is együnk Portugáliában? Legyen mondjuk polip.
Ebéd után pedig elindultunk kicsit felfedezni a várost.
Marina de Cascais
Rei Dom Carlos I. Vagyis I. Károly király, akinek a város a felemelkedését köszönheti
A napóleoni háborúk idején a franciák elfoglalták Cascaist, ennek állítottak emléketPálmafák! Pálmafák mindenhol!
Praia da Ribeira
Majd elmentünk az egykori citadellához, aminek csak egy kicsi része maradt épen, a többit Napóleon katonái rombolták le.
Cidadela de CascaisSzintén Cidadela de Cascais
És szintén Cidadela de Cascais
Mel Gibson hasonló tragaccsal száguldozott a Mad Maxben
Palácio SeixasA tavalyi Tour de France-os utunkon úgy autóztunk végig a Côte d'Azur-on Carcassonnetól Nizzáig többszáz kilométert, hogy egyszer sem fürödtünk a tengerben. Úgy gondoltuk, idén mindezt bepótoljuk. Cascais azért is különösen jó hely, mert tele van városi szabad strandokkal. Mi a Praia da Rainha mellett döntöttünk.
Praia da RainhaEszembe jutott a 2022-es koppenhágai utunk. A szállásunk Dániában egészen közel volt egy városi strandhoz. A szállásadónk akkor azt mondta, most kell fürdeni, most jó a víz! Mindezt az Északi-tengerről sikerült elmondania a hölgynek, ami a google szerint 16 fokos volt akkor. A dánokat mondjuk mindez cseppet sem zavarta, minket annál jobban.
Az Atlanti-óceán 17 fokos volt, amikor Cascaisban jártunk. Zsófi úgy döntött, ott rohadjon meg az egész, de végül térdig azért csak bemerészkedett a vízbe. Én meg úgy voltam vele, egyszer élünk!Egy élmény volt
Járt is a fagyi a remekül sikerült napunk végén
Ezer éves vágyam volt, és idén végre eljutottunk a Vueltára. Óriási élmény volt!